TYNKOWANIE (mokre tynki)

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Takie pytanie zadaje sobie każdy inwestor w trakcie budowy domu. Najważniejszym kryterium wyboru są przede wszystkim walory użytkowe pomieszczeń po położeniu tynków, czyli odpowiedź na pytanie, jak będzie się w nich mieszkać. Chcemy mieć pewność, że tynki nie będą odpadać, albo pękać, że będą suche i nie wyhodujemy w domu grzyba albo pleśni, że ściany i sufity będą równe, gładkie, odporne na zadrapania, a pomieszczenia zdrowe, w których będziemy dobrze się czuli.

 

Tynk cementowy

 

Tynk cementowy stosuje się przede wszystkim na sufitach i ścianach we wnętrzach narażonych na działanie wody i wilgoci (pralniach, łazienkach, pomieszczeniach technicznych). To najtańszy tynk do wykańczania wnętrz, dlatego często stanowi podkład pod okładziny z płytek bądź obrzutkę pod tynk cementowo-wapienny.

 

Tynk cementowo-wapienny

 

Tynki cementowo-wapienne są paroprzepuszczalne, a ze względu na zawartość wapna mają dużą odporność na powstawanie grzybów i pleśni, dlatego nadają się również do pomieszczeń wilgotnych. Tynki cementowo-wapienne nadają się również do wyrównania dużych (do 2 cm) krzywizn powierzchni murowanych, a także jako podkład pod płytki i tapety w całym mieszkaniu.

 

Tynk gipsowy

 

Układa się je na ścianach i stropach z betonu, betonu komórkowego i ceramiki. Są paroprzepuszczalne i nie hamują przepływu pary wodnej przez ściany i korzystnie wpływają na mikroklimat – absorbują nadmiar wilgoci z powietrza, a gdy jest jej za mało, oddają ją. Mają właściwości antyseptyczne i taki współczynnik pH jak ludzka skóra, więc nie powodują podrażnień. Dobrze akumulują ciepło, a ich współczynnik przewodzenia ciepła λ jest bardzo niski – dochodzi do 0,25 W/(m∙K). Ponadto są bardzo odporne na działanie ognia, nagrzewają się trzy razy wolniej niż cementowo-wapienne. Chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia – dwucentymetrowa warstwa tynku wytrzyma działanie ognia przez mniej więcej 20 minut.

Tynki gipsowe w zasadzie są zalecane głównie do pomieszczeń suchych, ale można je stosować także w pomieszczeniach uważanych za mokre, takich jak kuchnie, łazienki i pralnie, a nawet w garażach, przy zapewnieniu w pomieszczeniach bardzo dobrej wentylacji. W pomieszczeniach wilgotnych wymagają dodatkowego zabezpieczenia przeciwwilgociowego (na przykład foliami w płynie) miejsc narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Tego rodzaju tynków nie stosuje się jednak we wnętrzach, w których wilgotność stale przekracza 70%.

 

DOLNOŚLĄSKIE: LEŚNALUBAŃOLSZYNAPLATERÓWKASIEKIERCZYN,   ŚWIERADÓW ZDRÓJ,
BOLESŁAWIECGROMADKANOWOGRODZIECOSIECZNICAWARTA BOLESŁAWIECKA,
GRYFÓW ŚLĄSKILUBOMIERZLWÓWEK ŚLĄSKIMIRSKWLEŃ,
BOGATYNIAPIEŃSKSULIKÓWWĘGLINIECZAWIDÓWZGORZELEC,
JELENIA GÓRA, KARPACZ, KOWARY, PIECHOWICE, SZKLARSKA PORĘBA,
JANOWICE WIELKIE, JEŻÓW SUDECKI, MYSŁAKOWICE, PODGÓRZYN, STARA KAMIENICA
KAMIENNA GÓRA, LUBAWKA, MARCISZÓW,
ZŁOTORYJA, PIELGRZYMKA, ŚWIERZAWA, WOJCIESZÓW, ZAGRODNO,
JAWOR, BOLKÓW, MĘCINKA, MŚCIWOJÓW, PASZOWICE, WĄDROŻE WIELKIE,
LEGNICA, CHOJNÓW, PROCHOWICE, KROTOSZYCE, KUNICE, LEGNICKIE POLE, MIŁKOWICE, RUJA,

LUBUSKIE: ŻAGAŃ, GOZDNICA, IŁOWA, MAŁOMICE, SZPROTAWA, BRZEŹNICA, NIEGOSŁAWICE, WYMIARKI,
ŻARY, JASIEŃ, LUBSKO, ŁĘKNICA, BRODY, LIPINKI ŁUŻYCKIE, PRZEWÓZ, TRZEBIEL, TUPLICE,